Mi az étel allergia?
Az ételallergiák hátterében a szervezet kóros immunreakciója áll. Ezt a reakciót általában a táplálék valamelyik fehérje összetevője váltja ki, és ez a folyamat a táplálék ismételt fogyasztásával újra előidézhető. A tünetek gyakran nagyon általánosak, ezért könnyen összetéveszthetők, például a laktóz-intoleranciával, vagy az ételintoleranciával.
Leggyakoribb ételallergiák:
- Tejfehérjeallergia
- Szója
- Tojás
- Hal
- Olajosmagvak
- Hüvelyesek
Leggyakoribb tünetek:
- Hasfájás, haspuffadás
- Széklet szagának, állagának, színének, gyakoriságának a megváltozása
- Indokolatlan súlygyarapodás, vagy csökkenés
- Hányinger, hányás
- Bőrviszketés
- Csalánkiütés
- Ekcéma
- Elhúzódó légúti hurutok
- Köhögés, nehézlégzés
- Anafilaxia (súlyos tünet, azonnali beavatkozást igényel)
Az ételallergia diagnosztizálása és kezelése
A táplálékallergia alapvetően egy gyorsan és lassabban jelentkező tünettannal jelentkezhet. Az úgynevezett IgE-mediált reakció esetén az allergén elfogyasztása után két órán belül jelentkeznek a tünetek. Ezekben az esetekben az ok-okozati egybeesés könnyen megfejthető.
A lassabban, az úgynevezett nem IgE-mediált reakció esetén jelentkező tünetek sokszor komoly kihívás elé állítják a szakembereket, ekkor elengedhetetlen egy részletes étrendi-tüneti napló pontos vezetése, ez alapján jobban kinyomozható az allergén. A lassú allergiás reakciók esetében még az is nagyon megnehezíti a helyzetet, hogy ilyenkor az allergiát kivizsgáló módszerek sem túl célravezetőek. Az általános gyakorlatban elvégzett bőrpróba (Prick-teszt) vagy a specifikus ételpanel vizsgálat is az IgE-mediált, gyors típusú allergia alátámasztására szolgál, a nem IgE-mediált, késői reakció igazolására teljesen alkalmatlan. Nem véletlen alapigazság, hogy az ételallergia klinikai diagnózis: az allergén megvonással járó panaszmentesség, majd a visszaterhelés során megtapasztalt konzekvens tünetek a perdöntőek a diagnózis kimondásában. Így fordulhat elő könnyen, hogy a gasztroenterológiai rendelésen nem is végeznek diagnosztikus vizsgálatot, hanem „csupán” (a nagyon precíz anamnézisfelvételt követően) az eliminációs diéta és az újraterhelés menetrendjét beszélik meg az orvossal.
0 hozzászólás