Kardiológia-24h vérnyomásmérés/24h Holter EKG

ABPM 24h vérnyomásmérés

Az ABPM segít a hipertónia diagnosztizálásában, súlyosságának megállapításában, az antihipertenzív terápia kialakításában. Az ABPM előnyös, mert a mérés automatikus, és így nem kell a méréshez köthető „vészreakció” megjelenésével számolni; a hétköznapi élet során a napi rutin megszakítása nélkül lehet mérni többször egymás után a vérnyomást; a passzív időszakban úgy lehet vérnyomást mérni, hogy nem ébred meg a beteg (hiszen minden ébredés vérnyomás emelkedéssel jár), és segítséget nyújt a hatékony terápia kialakításához.

Egy 24-órás ABPM vizsgálat nem fájdalmas. Egy mandzsettát helyeznek a nem domináns (általában a bal) felkarra, egy tokba helyezett kis gépet akasztanak egy pánt segítségével a beteg nyakába, a gépet a mandzsettával egy vékony puha gumicső köti össze.

Mire kell odafigyelni!

A betegeknek arra kell igazából figyelni, hogy ne érje sérülés a készüléket, se mechanikai, ill. ami nagyon fontos és nem lehet eleget hangsúlyozni, hogy víz ne érje a készüléket. Fontos tisztázni, hogy lehetőleg egy szokásos munkanapon tegyék fel a készüléket, legjobb, ha a beteg nem vesz ki szabadságot erre a napra, mindent úgy csinál, mint máskor.

Alváskor a beteg a tokot és a monitort vegye le és tegye maga mellé az ágyba. A mandzsetta olyan szoros legyen, hogy egy ujj éppen beférjen a mandzsetta és a beteg karja közé. Ha ennél lazább, akkor meg kell igazítani a mandzsettát.

24h Holter EKG vizsgálat

A szív elektromos tevékenységének folyamatos, 24 órán át tartó rögzítése, amely a mindennapos megszokott tevékenység közben zajlik.

Milyen panaszok esetén lehet fontos a 24 órás Holter EKG?

Vannak olyan tünetek, állapotok, amelyek nem feltétlenül jelentkeznek a nyugalmi EKG néhány perces alkalmazása során. Ilyen például:

  • szédülés,
  • ájulás,
  • mellkasi fájdalom,
  • szapora-, lassú- vagy szabálytalan szívdobogás érzete.

Ezeket a jelenségeket lehet megfigyelni a Holter EKG vizsgálattal, amely általában 24 órán keresztül rögzíti a szív elektromos tevékenységét. Ez a vizsgálat elengedhetetlen akkor is, ha a szív tevékenységét alvás vagy mozgás közben, a mindennapi tevékenység során szeretnénk vizsgálni vagy a már szedett gyógyszerek hatását szeretnénk ellenőrizni.

Mire kell odafigyelni!

  • A vizsgálat alatt nem szabad fürödni vagy zuhanyozni, mert a készüléket nem érheti víz.
  • A Holter EKG mellett melltartót természetesen lehet viselni és a sportolás is megengedett, de csak olyan módon, ami nem veszélyezteti a készülék épségét.
  • Ha a Holter csipog, az azt jelzi, hogy az elemek merülnek, ilyenkor csere szükséges.
  • Az eszköz viselése mellett a páciensnek egy naplót kell vezetnie a 24 óra alatt észlelt tünetekről. Sok esetben a szubjektív tünetek jelentenek fontos információt az adatok kiértékelésekor. 
  • A készüléket nem szabad otthon levenni, mert ez meghiúsítja a vizsgálatot. A 24 óra leteltével a szakrendelésen veszik le a Holter EKG-t és az adatokat számítógép segítségével kardiológus szakorvos értékeli ki.

Jelentkezzen be Kardiológia-24h vérnyomásmérés/24h Holter EKG vizsgálatra az alábbi telefonszámon, vagy e-mailban!

Itt írhat nekünk levelet!

magán pulmonológia

Térkép