Ekg - elektrokardiográfia
Mit vizsgál az elektrokardiográfia (EKG)?
A szív összehúzódása elektromos inger hatására jön létre. Ez az inger a szinusz csomóból indul el, majd a szív ingerületvezető rostjain keresztül a szívizomsejtekhez jut. Az EKG diagnosztikai rendszere ezt az elektromos jelenséget, elektromos aktivitást vizsgálja négy végtagi és 6 mellkasi elektróda segítségével.
Mivel minden elvezetés külön szögből látja a szívet, ez a több irányból történő megfigyelés átfogó képet ad szív elektromos működéséről. Megfigyelhető a segítségével, hogy szabályos -e az ingerület útja, van -e benne elakadás, vagy egyéb zavar.
Milyen tünetek esetén ajánlott EKG vizsgálatot végeztetni?
Az alábbi tünetek esetén célszerű a vizsgálat:
- Magas vagy alacsony vérnyomás
- Mellkasi panaszok, fájdalom
- Nehézlégzés
- Erős szívdobogásérzés
- Szédülés, gyengeség
- Fulladásos panaszok
A vizsgálat kivitelezése
A vizsgálat közben a páciensnek hanyatt kell feküdnie. Meghatározott színkód szerint csuklóira és bokáira egy-egy öntapadó papír- vagy gumiszalaggal ellátott fémelektródát rögzítenek. Az elektródával érintkező bőrfelületet vízzel benedvesítik, vagy géllel bekenik. Az elektródák másik vége a szív elektromos jeleinek feldolgozására alkalmas készülékhez csatlakozik. A vizsgálattól függően a mellkasra is helyeznek 6 elektródát, melyek helyzete szintén anatómiailag előre meghatározott. A vizsgálat közben nem lehet mozogni vagy beszélni.
A szív által keltett elektromos jelzéseket a készülék átalakítja, és papírszalagon görbe formájában rajzolja meg. Az elektromos jeleket általában 6 vagy 12 különböző elvezetésben ábrázolják, vagyis az EKG-szalagon ennyi görbe látható.
Jó tudni!
A vizsgálat fájdalommentes, és különösebb előkészületet nem igényel, előtte 10 perccel már semmilyen megerőltető munkát ne végezzen (pl. ne lépcsőzőn). A vizsgálat pár percet vesz igénybe.